En Çok Aranan İsimler


Son Yapılan Blog Yorumları


İnsanın Aslında Kaç İsmi Var?

Okunma: 725
Yorum: 0
Eklenme Tarihi: 2022-02-14

İnsanın Aslında Kaç İsmi Var?

Kişinin hayatı boyunca taşıyacağı anlam, ona iradesi dışında verilen ismidir. Kimimiz adımızla müsemma bir hayat sürerken kimimiz değiştirmek için çabalarız. İsmini sevip onu kabullenen de var, adını çekinerek söyleyen de. Hatta her yanlış telaffuz edildiğinde kızıp defalarca kez düzeltirenimiz, bazen cinsiyetimizden bulmak isteyenlere ters köşe yaptıranımız da vardır. Elbette ki bizi dünyada mevcut kılan isimlerimiz alelade şekilde bizlere verilmedi. Bu anı özel yapan uygulamalar nelerdi? İsmimizi değiştirmek mümkün müydü?

Yeryüzünde ad verme olgusundan yoksun tek topluluk veya toplumu görmek olası değil. Tabiattaki her şeyin bir adı var. Ad verme olgusu insanla doğdu, onunla beraber yaşantısını sürdürdü, tarih boyunca da evrimleşerek basit bir ad verme olgusu durumundan çıktı. Her topluluk ve toplum yapısı ve anlayışına uygun birçok şekilde çok aşamalı ve her aşaması sayısız gelenek, görenek ve uygulamalardan kocaman bir folklor olayına evrildi.

"Türk ad verme" geleneklerinin kaynağı, Türk dünyasının kurulduğu yer Orta Asya'dır. Anayurttan asırlar boyunca dünyanın dört bucağına, büyük ırmak gibi akıp gelen Türk kültürü, başka kültürlerden etkilenmiş, onlardan da etkilenmişti.

İNSANIN ASLINDA KAÇ İSMİ VAR?

GÖBEK ADI

Bebeğin göbeğinin kesilmesi sırasında çocuğa verilen ilk isimdir. İnanca göre insan, öldükten sonra ahirette göbek adıyla çağırılırmış.

EZAN ADI

Bebeğin sağ kulağına ezan okunurken verilen isimdir. Ezan adına aynı zamanda has, kütük adıda denir.

İĞRETİ ADI

Çocuğun Doğumundan 3 ay sonra takılan birinci ada denir.

ASIL AD

Çocuk delikanlı olup, yay basıp, ok atacak duruma gelince verilen isimdir. Böylece çocuğa verilmiş iğreti ismin yerini alır.

KADER ADI

İlerde çocuğun talihli bir kimse olması için ona verilen ek isimdir.

TAKMA AD

Bazı kişilere esas adlarının dışında,onların bedensel,sosyal ve kültürel yaşamıyla ilgili verilen isimdir. Aynı ismi taşıyan kardeşler ve ya kardeş olmayanların birbirinden ayırmak için, isimlerinin başına konulan büyük,küçük,sarı gibi sıfatlardan her biri takma isimdir.

Etiketler

İnsanın Aslında Kaç İsmi Var? Yazısına Yapılan Yorumlar


İnsanın Aslında Kaç İsmi Var? yazısı için isimce.com da yapılan yorumlar.


İnsanın Aslında Kaç İsmi Var? Yazısına Yorum Yapmak İster misiniz?

Cinsiyetiniz?

İsimce.com Trendler


Son Yapılan Yorumlar


 • Eray Ceydaismine yorum yaptı :

  Bence en güzel kız isimlerinden biri asla çirkin Ceyda görmedim kızım olursa Ceyda koyacağım

 • Atilla Esen Atillaismine yorum yaptı :

  İsmimin bir çok òzelliğini kendimde görūyorum, ATİLLA ESEN

 • Aycan Aycanismine yorum yaptı :

  İsmimi çok seviyorum

 • Sahta Sahraismine yorum yaptı :

  Benimde adim Sahra

 • SUBHAN Süphanismine yorum yaptı :

  Benim adım da subhan. Kızım, ve ben ismimi beğeniyorum telafuzu biraz zor onun haricinde güzel ve anlamlı bir isim. Diğer insanlara göre ve ayrıca bana göre benim herkesten farkim oluyor. Daha önce böyle bir isimle karşılaşmadım. Cevremde arkadaşlarımda falan ismim her zaman tek ve bence en güzeli